RÄTTEN ELLER ORÄTTEN TILL ABORT

Idag röstar RISKDAGEN (ej felstavat), som uppenbarligen består av icke aborterade idioter, om att grundlagsfästa rätten/orätten till abort. Aborterar vi möjligen fel foster? En osökt om än elak tanke, jag vet!

Den siste idioten är tyvärr ännu inte invald till tjänst i knapptryckarkompaniet på en sumpig holme på gränsen mellan Saltsjön och Mälaren.

I mycket äldre fattiga och brutala tider ställdes oönskade födda foster ut i skogen eller överlämnades i smyg till ”änglamakerskor”, en klockren Orwellsk omskrivning för barnamördare. I vår civiliserade och humanistiska tid gör vi naturligtvis inte så, så ociviliserade är vi inte.

I Sverige gör vi på annat sätt. På sjukhus amed läkare i vita rockar och i sterila och steriliserade miljöer, så inte modern skadas, plockas levande foster ut, aborteras, ända fram till vecka 21 plus 6 dagar.

Det aborterade levande fostret bärs bort i en rondskål för destruering eller för allehanda medicinska experiment och provningar/prövningar.

Motiveringen till den föreslagna ändringen av Grundlagen är som regeringen skriver: ”Den fortsatta bedömningen är därmed att rätten till abort är en viktig del av den grundläggande rätten att bestämma över sin egen kropp.” 

Men stopp och belägg! Vems kropp? VEMS KROPP? Fostrets? Den diskussionen ser jag inte alls intellektuellt, moraliskt, etiskt eller kristet behandlad! Var står Svenska kyrkan i frågan? Var står Kristdemokraterna? Aborteras det för lite eller för mycket, kanske? Barnafödandet minskar i Sverige. Jag bara säger! Feminismen i sin mest brutala form har segrat! Feminismen är fanatisk intill systematiserat, godkänt och industriellt mord och man har fått med alla (KD?) partier på vansinnet. Kvinnans rätt att ”bestämma över sin kropp” ända intill medvetet dödande av ett levande foster, dvs mord.

”Grundläggande rätt”? Vems grundläggande rätt? Grundläggande på vilken grund? Moralisk? Etisk? Kristen? På vilken rättslig grund rätt?

Grundlagsfästa? ”Därför föreslår regeringen att rätten till abort ska skrivas in i grundlagen. Konstitutionsutskottet ställer sig bakom regeringens förslag.”

”Regeringen vill dock att rätten till abort ska kunna garanteras även om det skulle ske en utveckling i Sverige där rätten ifrågasätts.” Läs igen! Tänk efter för Guds skull, om inte för annat.

Regeringen vill alltså hindra ett framtida samhälle som har en mer kristen syn på abort att införa striktare lagar. Är vår tid den rätta i alla avseenden?  Är vår tid, se er omkring, utrustad med det yttersta förnuft och förstånd som aldrig kan komma att omprövas och/eller ifrågasättas? Är vår tid en tid av hög moral, etik och humanitet? Se er omkring en gång till! Pretentiöst och vettlöst förslag bortom all moral.

”Hela svenska folket” accepterar förslaget, säger regeringen. Hur vet de det? Och, om det vore så, är det relevant? Dumhet, brutalitet och brist på moral blir väl inte mer acceptabel, snarare tvärtom, för att en majoritet är med på tåget ner i Dantes Helveteskrets.

Omänskligt förslag, beteende och en arrogans som bara kan stamma ur intellektuell dumhet och avsaknad av moral och förnuft. Vad gör och säger Svenska kyrkans ärkebiskop och biskopar? Tiger som sju dövstumsinstitut?

För att tala ren svenska: Fyy faan! Denna gång ett relevant och välfunnet utrop. De apostroferade potentaten lär ju vara aktören bakom förslaget.

Lämna en kommentar