HOLODOMOR – APROPÅ FÖRINTELSER

Varför uppmärksammas inte Holodomor, svältkatastrofen i Ukraina 1932-33.

En svältkatastrof som medvetet orkestrerades av Josef Stalin och bolsjevikerna som en del av kollektiviseringspolitiken.

Mellan 3,5 och 10 miljoner etniska ukrainare svältes till döds i en av de värsta svältkatastroferna världen skådat.

Det är 28 länder i världen som erkänt Holodomor som folkmord, dock icke Sverige. Varför och vem styr det?

Den tyska förintelsen uppmärksammas i det närmaste dagligen medan andra mist lika grymma och omfattande folkmord och förintelser (ex engelsmännen mot boerna) aldrig nämns. Varför? Kanske för att Holodomor drabbade etniska ukrainska bönder.

en.wikipedia.org har en fyllig beskrivning av Holodomor läs den inte den svenska.

Ett svar to “HOLODOMOR – APROPÅ FÖRINTELSER”

  1. Lars Tyskling Says:

    Det hänger väl ihop med att kommunismens brott alltid tonas ner, då kommunism/socialism är en ”snäll” ideologi, som vill alla, utom de som sätter sig emot, väl. Tanken var alltid god, det gick bara fel som i de flesta fall, för att inte säga alla, beror på den elaka kapitalismen och den västerländska imperialismen. Det är skönt att ha någon att skylla på. Det är som en varm kudde i en hård värld.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: