”DE PK-GODA”

Moderaterna presenterade i Almedalen ett modest förslag för att lösa Sveriges integrationskris. Det behövs tydliga vägar in i det svenska samhället. Då är svenska språket helt avgörande. Moderaterna vill därför genomföra en större språkreform. Moderaterna föreslår straff i form av indraget bistånd för den som inte nått önskvärda SFI-resultat, nyanlända barn hänvisas till särskilda ”språkförskolor” samt extra undervisning på sommarlovet för barn som inte uppnår godkända nivåer i svenska. Moderaterna föreslår indragen möjlighet till tolk vid myndighetskontakt.

Min artikel är inte ett försvar för moderaternas politik visavi massmigration och brist på integration. Texten handlar istället om hur ”de PK-goda” i den offentliga sektorn resonerar och tänker.

Vi börjar med listan på undertecknarna av den artikel i SvD den 9 juli 2019 som granskas i texten. Läs igenom namnen och gissa hur de ser på massmigration och integration i Sverige.

Annelie Fajersson
socionom
Baharan Kazemi
doktorand i socialt arbete
Faisa Maxamed
samordnare flyktingmottagning
Gabriela Azócar
socionom
Hossein Tavassoli
socialarbetare
Johan Lindwall
doktorand i socialt arbete
Kawtar Chibli
kurator
Maria Moberg Stephensson
doktorand i socialt arbete
Maria Nordstedt
doktorand i socialt arbete
Marina Gensmann
socionom
Rúna i Baianstovu
lektor i socialt arbete
Sandy Lundström
beteendevetare
Satsuki Murofushi
doktorand i socialt arbete
Sofi Jansson-Keshavarz
doktorand i välfärdsrätt
Amin Imran Aweidah
auktoriserad socionom
Malin Hedin
skolpsykolog
Birgitta Nilsson
doktorand i socialt arbete
Emme-Li Vingare
doktorand i socialt arbete
Maria Nordstedt
doktorand i socialt arbete

(Många är doktorander i ”socialt arbete.” Vilket vetenskapligt ämne är det?)

Rätt gissat, de saknar probleminsikt om konsekvenserna av massmigrationen ekonomiskt, politiskt och socialt utan framstår som propagandister. De presenterar ytterligare behov av skattefinansierade insatser för lågutbildade, lågkompetenta dysfunktionella migranter.

De invänder emot Moderaternas mycket modesta krav på skärpningar av språkkraven på muslimerna. De skall lära sig språket och inte slentrianmässigt kalla in tolk som om det var en gratis nyttighet. Vet inte undertecknarna att det är svenska skattebetalare som alltid står för notan.

Makalöst blir det när artikelförfattarna skriver: ”Moderaterna tar ett listigt retoriskt grepp genom att tala om ´integrationskris´ – utan att tala om ojämlikt fördelade resurser, uteblivna satsningar och diskriminering.”  De förefaller vara de enda i Sverige som idag inte ser och upplever en gigantisk integrationskris. Vet de inte hur många hundra miljarder svenska skattebetalare redan betalar för massmigrationen av dysfunktionella muslimer – mer än 600 000 bara sedan 2015. Ändock tycker de att det handlar om ”ojämlikt fördelade resurser” och ”uteblivna satsningar”. Hur mycket vill de att den svenska skattebetalararen skall betala för att de skall bli nöjda och inte se bristande resurser som huvudproblemet? De har inte tagit del av den omfattande information och de djupanalyser som faktiskt föreligger om kostnader, bristande sysselsättning, låga skolresultat, brottslighet, våldtäkter etc.

Följande citat visar att de inte ser sin roll som tjänare i det offentliga med de resurser vi skattebetalare förser dem. De agerar som propagandister och aktivister som har att ”stå upp för” en rad olika saker inkl. nonsens satsen ”allas lika värde”.

”I en tid då den retorik som värderar människors värde baserat på härkomst är på frammarsch, ser vi det som vår skyldighet som socialarbetare och forskare att stå upp för grundläggande principer om alla människors lika värde och rättigheter. Den svenska välfärdsstaten utgår från att människor ska ha rätt till samma service oavsett sin bakgrund och oavsett hur välbeställda de är. Vi vänder oss därför starkt emot ett förslag som skiljer ut människor som är i störst behov av välfärdens tjänster och nekar dem fullgod tillgång till hjälp de behöver från samhällets centrala institutioner.”

Migranterna behöver enligt författarna än mer ”offentlig service” istället för att de ”skiljes ut … som är i störst behov av välfärdens tjänster… och nekas tillgång till hjälp de behöver från samhället…” I vilket universum lever dessa författare? Har de ingen aning om de oerhört omfattande insatser och kostnader på flera hundra miljarder som vi skattebetalare förser dem med? Återigen ingen insikt om vem som betalar deras löner och deras agendadrivna verksamhet i det ”offentligas tjänst.” De borde inse att de står i skattebetalarnas tjänst”. Det är det de faktiskt gör ekonomiskt, politiskt och socialt! Inte ett ord i artikeln om att medborgarskap innebär både rättigheter och skyldigheter. Artikeln är skriven som om migranterna bara har rättigheter.

Vi minns ungdomar som läste in fullständiga grundskolebetyg på rekordfart och vi minns föräldrar som försakat SFI-läxan för att de prioriterade barnen, jobbet, anhöriga i flyktinglägret och möten med olika myndigheter. Vi minns dem och en del av oss har även varit dessa barn och vuxna.

De siffor som faktiskt föreligger talar inte detta språk. Endast någon enstaka procent av dem som påbörjat gymnasieutbildning har fyra år senare avlagt examen med godkända betyg. Deras ursäkter för att migranterna inte deltar i och lär sig svenska på SFI undervisningen är obetalbar. Läs den gärna en gång till!

Moderaternas förslagspaket en pinsam okunskap om hur arbetet inom offentlig sektor går till.

Hur arbete idag i den agendadrivna delen av den offentliga sektorn går till visar undertecknarna med tydlighet. Tjänstemannaansvaret togs bort av Olof Palme 1975. Den gick ut på att tjänstemannen fullgjorde sina åligganden under oväld, neutralitet och utan politisk bias i enlighet med lagstiftning, vilket medförde trygghet och förutsägbarhet för medborgarna.

Bland förslagen nämns inga åtgärder för att se till så Sverige lyfter sig från platsen som näst sämst i Europa i fråga om diskriminering i rekryteringsprocesser.

Inte ett ord om att problem kan sammanhänga med att Sverige per etnisk svensk tagit emot fler muslimska migranter än något annat land nu och historiskt. När det gäller diskriminering i rekrytering så visar undersökningar att den är liten i Sverige. Vid lika meriter, ringa diskriminering.

Det nämns heller inget om att en av de största utmaningarna i flyktingmottagandet varit bostadsbristen – något som är kopplat till bostadspolitik och utförsäljningen av allmännyttan, vilket knappast kan läggas nyanlända till last. Att nyanlända familjer hänvisats till dyrköpta tillfälliga placeringar på vandrarhem, eller till trångboddhet i andra- och femtehands lösningar med hänvisning till ”det egna ansvaret” berörs inte i inlägget.

Magnifikt, bostadsbristen knyts till ”utförsäljning av allmännyttan”. En riktig politisk vänsterfråga som visar var undertecknarna hör hemma. Dessutom har flera kommuner i konkurrens med vanliga bostadköpare upphandlat ett stort antal bostadsrätter till priser som vanliga svenskar inte kunnat matcha. Det har jag själv sett på nära håll.

Bostadsbristen sammanhänger med att svenska kommuner fått i uppdrag, av den för massmigrationen ansvariga staten, att hitta bostäder för 600 000 migranter på mycket kort tid. Är det förvånande att det saknas bostäder? Inte ett ord om insikt kring detta i SVD texten!

Lennart Waara disputerade 1980 i ekonomisk historia på en avhandling om statligt företagande i marknadsekonomier. Undervisat vid Uppsala universitet. Arbetat som revisionsdirektör på Riksrevisionsverket. Organisationskonsult med uppdrag åt bland andra finansdepartementet, utrikesdepartementet och åt Sida i Ryssland. Företagsledare i olika företag bland annat som VD och rektor för Beckmans School of Design och näringslivsdirektör i Örebro kommun. Blogg kring politik, samhälle och kultur: lennartwaara.com

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: