SOM-institutets studie ”Misstron mot medier” visar att invandring är det ämne där mediekonsumenterna litar minst på journalistiken.
33 procent av svenskarna säger att de har mycket litet eller ganska litet förtroende för rapporteringen om invandring. Motsvarande siffra för bevakningen av sjukvården, ämnet där förtroendet är som störst, är 14 procent.
54 procent av de svarande instämmer helt eller delvis i påståendet att svenska medier inte säger sanningen om samhällsproblem förknippade med invandring.
Bara 27 procent anser påståendet vara helt eller delvis felaktigt.
Drygt 1 600 personer svarade på frågorna i SOM-institutets studie, som beställts av Institutet för mediestudier.
Man kan fråga sig när denna katastrofala utförsbacke började. En början är den tidigare migrationsministern Erik Ullenhag. En katastrof i flera avseenden. Alla hans halvsanningar och rena lögner om invandringen får inte plats här. Den intresserade rekommenderas att googla på Erik Ullenhags uttalanden under perioden som minister! Medierna hakade på och där är vi idag. Det vi läser och hör från PK-media konfronteras med verkligheten i samhället.
Kommentera