SUMMERING AV MITT BOKÅR 2023.

Året 2023 var för mig ett unikt bokår inte bara i traditionell mening, jag läser sedan decennier ca 3–4 böcker i veckan.

Under våren och sommaren startade jag nämligen ett icke kommersiellt bokförlag, Wetlake Publishing, för tryck och publicering av böcker i små upplagor med smala ämnen. Jag arbetar med standarddesign och trycker utomlands för att hålla ner kostnader och pris. I bästa fall får jag täckning för förlagets kostnader.  I övrigt tar jag hand om förlagsadministration, information, bokinfo, pliktexemplar, ISBN m.m.

Själv har jag skrivit och publicerat fyra böcker under året som säljsa via Bokus, vilka framgår av bilden nedan. 

Boken, om Sura tre träkyrkor från 1100-talet och fram till att 1600-talskyrkan brändes ner 1998, säljs lokalt via biblioteket och Stenhuset. 

Boken om Hedareds unika stavkyrka är skänkt till Hedareds församling, intäkterna från försäljningen går till bevarande av stavkyrkan. 

Boken om fyra viktiga öländska fornborgars historia säljs också av Naturbokhandeln på Öland. 

Därtill har jag skrivit en kritisk granskning av Andrées misslyckade färd med ballongen Örnen till Nordpolen 1897. Färden slutade med tre mäns tragiska död på Vitön pga prestige och dumhet. Tyvärr ville Andréemuseet i Gränna inte sälja boken av olika interna skäl. Ett av dessa stavas sannolikt Bea Uusma.

Samtliga böcker är försedda med ett rikligt bildmaterial i huvudsak fotograferat av undertecknad.

Därtill har jag tre manusutkast liggande. Ett i det närmaste tryckfärdigt manus, som bör utkomma våren 2024, om historien bakom 17 västmanländska fornminnen. Det är inte en guidebok i traditionell mening utan en historisk exposé av viktiga fornminnen. Ett utkast, en kortbiografi om Gustaf III, behöver en total omskrivning.  Ett 300/400-sidigt manus med arbetstiteln ”Svea rike, Mälardalen och Birger Jarl” behöver en genomarbetning som kan förväntas ta ett par år innan den kan publiceras.

GOTT NYTT ÅR!

Lämna en kommentar